Seapoint Race 2019

Helsinki - Barösund

Results are final as of 22:36 on June 29, 2019

R1 - LYS1 Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 29062019@100000
Rank Fleet Boat Class Nat SailNo Club HelmName Custom Start time Start Finish Elapsed Corrected Points
1 LYS1 AURORA Swan 45 SD FIN 2617   Tuomo Siitonen 1.43 10.00 29062019@100000 29062019@152721 5:27:21 7:48:07 1.0
2 LYS1 Ithaca First 40 FIN 11223   Jan Stenros 1.34 10.00 29062019@100000 29062019@155018 5:50:18 7:49:24 2.0
3 LYS1 Colette First 36.7 FIN 9869   Panu Kuitunen 1.28 10.00 29062019@100000 29062019@161835 6:18:35 8:04:35 3.0
4 LYS1 Flikk Archambault 40 RC FIN 11525   Olof Rytövaara 1.35 10.00 29062019@100000 29062019@155954 5:59:54 8:05:52 4.0
5 LYS1 Xanadu X-37 FIN 10677   Juhani Lehtonen 1.31 10.00 29062019@100000 29062019@162622 6:26:22 8:26:08 5.0
6 LYS1 Belmont Swan 51 FIN 4900   Tea Ekengren-Saurén 1.37 10.00 29062019@100000 29062019@161142 6:11:42 8:29:14 6.0
7 LYS1 Lygaia S&S One-Off FIN 95   Timo Tavio 1.22 10.00 29062019@100000 29062019@165944 6:59:44 8:32:04 7.0

R1 - LYS2 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 29062019@090000
Rank Fleet Boat Class Nat SailNo Club HelmName Custom Start time Start Finish Elapsed Corrected Points
1 LYS2 Maximus Albin Express FIN 392   Ari Kokko 1.11 9.00 29062019@090000 29062019@164138 7:41:38 8:32:25 1.0
2 LYS2 Larun Fågeli Albin Express       Mikael Ervamaa 1.11 9.00 29062019@090000 29062019@170012 8:00:12 8:53:01 2.0
3 LYS2 Vandetta H FIN 744   Potrykus Karsten 1.07 9.00 29062019@090000 29062019@171840 8:18:40 8:53:34 3.0
4 LYS2 Kismet A-vene FIN 7   Tiina Saavalainen 1.09 9.00 29062019@090000 29062019@171315 8:13:15 8:57:39 4.0
5 LYS2 Layla H FIN 828   Samuli Tommola 1.07 9.00 29062019@090000 29062019@174006 8:40:06 9:16:30 5.0
6 LYS2 Ares Beneteau Oceanis 323 Clipper FIN 10979   Riku Lehto 1.15 9.00 29062019@090000 29062019@180359 9:03:59 10:25:35 6.0

R1 - IRC Fleet

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 29062019@100000
Rank Fleet Boat Class Nat SailNo Club HelmName IRC Start time Start Finish Elapsed Corrected Points
1 IRC AURORA Swan 45 SD FIN 2617   Tuomo Siitonen 1.123 10.00 29062019@100000 29062019@152721 5:27:21 6:07:37 1.0
2 IRC Ithaca First 40 FIN 11223   Jan Stenros 1.055 10.00 29062019@100000 29062019@155018 5:50:18 6:09:34 2.0
3 IRC Flikk Archambault 40 RC FIN 11525   Olof Rytövaara 1.051 10.00 29062019@100000 29062019@155954 5:59:54 6:18:15 3.0

R1 - OPEN Fleet

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 29062019@100000
Rank Fleet Boat Class Nat SailNo Club HelmName Rating Start time Place Points
1 OPEN Balance 3 Lagoon 42 FIN     Timo Salminen   10.00 DNF 2.0



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com